Automatic boring head DARMET GWZA-18 - ISO40 (DIN2080) holder
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
The GWZA-18 automatic boring head for boring and facing is a tool that, thanks to the possibility of multi-position tool mounting and automatic tool slide feed, allows for a number of diverse machining operations, such as:
- boring holes in a wide range of diameters - 5-250 mm,
- cross-turning of the front and rear face of the hole and turning of external surfaces,
- grooving,
- turning of internal and external surfaces by adding the feed of the machine spindle with the automatic feed of the head tool slide,
- thread cutting,
- multi-tool machining.
Specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Boring diameter | 5 - 250 mm |
| Shank diameter | 18 mm |
| Slide travel | ± 15 mm |
| Feed scale adjustment | 0.005 mm |
| Manual inlet rotation | 3 mm |
| Automatic inlet rotation | 0.02; 0.04; 0.06 mm |
| Dimensions | 77 x 58 x 80 mm |
| Weight | 5.0 kg |
Technical information available on the DARMET website: ISO grip (DIN2080)
Possible operations:



Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.