Automatic boring head DARMET GWZA-18 - Morse 3 holder
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
The universal automatic head for boring and facing is a tool that, thanks to the multi-position tool clamping function and automatic tool slide feed, allows for many different machining operations, such as:
- boring holes in a wide range of diameters - 5-250 mm.
- facing the front and rear face of the hole and turning external surfaces,
- creating grooves.
- turning internal and external surfaces by combining the machine spindle feed with the automatic feed of the head's tool slide.
- thread cutting.
- performing multi-tool machining.
Specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Boring diameter | 5 - 250 mm |
| Shaft diameter | 18 mm |
| Slide travel | ± 15 mm |
| Feed scale adjustment | 0.005 mm |
| Manual feed rotation | 3 mm |
| Automatic Inflow Turnover | 0.02; 0.04; 0.06 mm |
| Dimensions | 84 x 58 x 80 mm |
Technical information on the DARMET website: Morse shank (DIN228)
Possible operations:



Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.