Cutting insert for turning DCMT 070208 MH DS5236 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Values and application:
- Turning insert DCMT 070208 made of cemented carbide DS5236.
- For medium machining of steel
- The positive insert uses a MH chipbreaker.
- The insert shape is rhombic 55°.
- The price is forone insert!!!
- The insert is sold in replacement packaging!
Technical data:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | DCMT 070204 MH DS5236 |
| L | 7.8 mm |
| I.C | 6.35 mm |
| S | 2.38 mm |
| d | 2.8 mm |
| r | 0.8 mm |
| Insert angle | 7° |
Cutting data:
| Material | Vc (mm/min) | fz (mm) | ap (mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 340 (280 - 440) | 0.5 (0.3 - 1.0) | 3.0 (2.0 - 5.0) |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.