Cutting insert for turning RCMT 1204M0 DS2136 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- RCMT cutting insert made of cemented carbide DS2136 PVD coated for turning tools.
- Insert for medium machining of steel
- Price is forone insert!!!
- Product sold in replacement packaging!
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | RCMT 1204 MO DS2136 |
| ØI.C | 12 mm |
| S | 4.76 mm |
| d | 4 mm |
| Inclination angle inserts | 7° |
Cutting parameters:
| Material | Vc (m/min) | fz (mm) | |
|---|---|---|---|
| P | steel | 320 (260-400) | 0,18 (0,1-0,3) |
Suitable folding knives for the RCMT 1204 insert:
| SRDCN | 2020K12 |
| SRDCN | 2525M12 |
| SRDCN | 3225P12 |
| SRGCR/L | 2020K12 |
| SRGCR/L | 2525M12 |
| SRGCR/L | 3225P12 |
| SRACR/L | 2020K12 |
| SRACR/L | 2525M12 |
| SRACR/L | 3225P12 |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.