Dial indicator 0 - 5 / 0.01 mm - DARMET 512-041
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Properties and applications:
- Dial sensor equipped with rotating outer ring for zeroing
- Elementary plot 0.01 mm
- Without tolerance marks and indicator locking screw
Technical data:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Range | 0 - 5 mm |
| Clamping pin diameter | ø8h6 mm |
| Accuracy | 0.01 mm |
| A | 22 mm |
| B | 13 mm |
| C | 8.2 mm |
| D | ø41 mm |
| Scale division | 0 - 100 mm |
| Weight | 0.2 kg |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.