Electronic caliper 150 mm | IP67 - DARMET 131-0220
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Electronic caliper waterproof, protection degree IP67.
- Large LCD display with 11 mm digit height.
- Four ways of measuring.
- Manual on/off.
- Zero reset in any position.
- Metric/inch measurement system.
- Top clamping screw.
- CR2032 batteries included.
- 4 types of measurements possible: external, internal, depth, height.
Specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Measuring range | 0 - 150 mm / 6" |
| Reading | 0.01 mm / 0.0005” |
| Accuracy | 0.03 mm / 0.0015” |
| Measuring speed | 3.2 m/s |
| Power supply | 3 V battery |
| Operating temperature | 0 - 40°C |
| Ambient temperature | -20 - 70°C |
| Humidity | unlimited |
| A | 17 mm |
| B | 40 mm |
| C | 16 mm |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.