Electronic caliper IP67 | 0 - 150 mm - DARMET 2B
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Waterproof electronic caliper, protection rating IP67.
- ABS measurement (absolute/incremental).
- Measuring range 0 - 150 mm / 0 - 6 in.
- Manual on/off.
- Buttons:
- OFF/ON- switch for absolute and relative measurement | Switching on relative measurement causes INC to appear on the display | during absolute measurement - zeroing in each position stored even after switching off and on again
- inch/mmmillimeter / inch
- Metric / inch measurement system.
- cClamping screw from the top.
- CR1632 batteries included.
Specification:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Measuring range | 0 - 150 mm / 6" |
| Read | 0.01 mm / 0.0005" |
| Accuracy | 0.03 mm / 0.0015” |
| Measurement speed | 3.2 m/s |
| Power supply | battery 3 V |
| Operating temperature | 0 - 40°C |
| Ambient temperature | -10 - 60°C |
Possible measurements:



Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.