Folding Lathe Tool | DVJNL-3232-P16 | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external turning
- Insert clamping system: D
- Type of clamped insert: VN..1604..
- Holder approach angle: 93°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw, support plate, clamping clamp and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | DVJNL 3232P16 |
| a | 32 mm |
| b | 32 mm |
| L | 170 mm |
| h | 32 mm |
| s | 32 mm |
| e | 32 mm |
| Tile |
DARMET external turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Support plate | Key | Clamping clamp | Screw for support plate |
|---|---|---|---|---|
| SCC0520 | SHMV1604 | WR04S WR03S | CPD3113 | SSC0510 |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.