Folding Lathe Tool | MCBNL-2020-K12 | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external turning
- Insert clamping system: M
- Type of clamped insert: CN..1204..
- Holder approach angle: 75°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw, support plate and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | MCBNL 2020K12 |
| a | 20 mm |
| b | 20 mm |
| L | 125 mm |
| h | 20 mm |
| s | 17 mm |
| e | 32 mm |
| Tile |
DARMET external turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Mounting screw | Support plate | Wrench | Mounting clamp | Mounting pin |
|---|---|---|---|---|
| SCM0625 | SHMC1204 | WR03S | CPM1814 | CLM0617 |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.