Folding Lathe Tool | MCBNR-2525-M12 | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external turning
- Insert clamping system: M
- Type of clamped insert: CN..1204..
- Holder approach angle: 75°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw, support plate and key included
Operations:

Technical data:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Marking | MCBNR 2525M12 |
| a | 25 mm |
| b | 25 mm |
| L | 150 mm |
| h | 25 mm |
| s | 22 mm |
| e | 32 mm |
| Plate |
DARMET external turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Support plate | Wrench | Clamping clamp | Clamping pin |
|---|---|---|---|---|
| SCM0630 | SHMC1204 | WR03S | CPM1814 | CLM0617 |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.