Folding Lathe Tool | S08K STUCL09 - DARMET | left | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: TC..T 0902..
- Holder approach angle: 93°
- The tool shank is heat-treated to 40 - 45HRC
- Included:
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S08K STUCL09 |
| Dmin | 11 mm |
| ød | 8 mm |
| h | 7 mm |
| L | 125 mm |
| s | 5.5 mm |
| θ | 15° |
| e | 23 mm |
| Płytka | TC_T 0902__ |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.