Folding Lathe Tool | S10K STUCR11 - DARMET | right | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: TC..T 1102..
- Holder approach angle: 93°
- The tool shank is heat-treated to 40 - 45HRC
- Included:
Operations:

Technical specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S10K STUCR11 |
| Dmin | 13 mm |
| ød | 10 mm |
| h | 9 mm |
| L | 125 mm |
| s | 7 mm |
| θ | 12° |
| e | 24 mm |
| Płytka | TC_T 1102__ |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.