Folding Lathe Tool | S12M SCLCL06 - DARMET | left | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: CC..T 0602..
- Holder approach angle: 95°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S12M SCLCL06 |
| Dmin | 16 mm |
| ød | 12 mm |
| h | 11 mm |
| L | 150 mm |
| s | 9 mm |
| θ | -10° |
| e | 25 mm |
| Tile | CC_T 0602__ |
DARMET internal turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Wrench |
|---|---|
| SSSM2,5x5 | WR08T |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.