Folding Lathe Tool | S12M STUCR11 - DARMET | right | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: TC..T 1102..
- Holder approach angle: 93°
- The tool shank is heat-treated to 40 - 45HRC
- Included:
Operations:

Technical specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S12M STUCR11 |
| Dmin | 16 mm |
| ød | 12 mm |
| h | 11 mm |
| L | 150 mm |
| s | 8.5 mm |
| θ | 10° |
| e | 27 mm |
| Płytka | TC_T 1102__ |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.