Folding Lathe Tool | S16Q STFCR11 - DARMET | right | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: TC..T 1102..
- Holder approach angle: 91°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S16Q STFCR11 |
| Dmin | 20 mm |
| ød | 16 mm |
| h | 15 mm |
| L | 180 mm |
| s | 11 mm |
| θ | -6° |
| e | 35 mm |
| Tile | TC_T 1102__ |
DARMET internal turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Wrench |
|---|---|
| SSSM2.5x5 | WR08T |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.