Folding Lathe Tool | S20Q-MCLNR-12 | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: M
- Type of clamped insert: CN..1204..
- Holder approach angle: 95°
- Tool shank tempered to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S20Q MCLNR12 |
| Dmin | 26 mm |
| ød | 20 mm |
| h | 19 mm |
| L | 180 mm |
| s | 13 mm |
| θ | 15º st |
| e | 45 mm |
| Insert |
DARMET internal turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Support plate | Wrench | Clamping clamp | Clamping pin |
|---|---|---|---|---|
| SCM0620 | - | WR02,5S | CPM1810 | CLM0613 |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.