Folding Lathe Tool | S20Q-MTWNR-16 | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: M
- Type of clamped insert: TN..1604..
- Holder approach angle: 60°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Design | S20Q MTWNR16 |
| Dmin | 27 mm |
| ød | 20 mm |
| h | 18 mm |
| L | 180 mm |
| s | 13 mm |
| θ | 15º st |
| e | 31 mm |
| Tile |
DARMET internal turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Support plate | Wrench | Clamping clamp | Mounting pin |
|---|---|---|---|---|
| SCM0620 | - | WR02S WR03S | CPM1810 | CLM0510 |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.