Folding Lathe Tool | S20Q STWCL16 - DARMET | left | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: TC..T 16T3..
- Holder approach angle: 60°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S20Q STWCL16 |
| Dmin | 25 mm |
| ød | 20 mm |
| h | 19 mm |
| L | 180 mm |
| s | 14.5 mm |
| θ | -3° |
| e | 36 mm |
| Tile | TC_T 16T3__ |
DARMET internal turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Wrench |
|---|---|
| SSSM4x8 | WR15T |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.