Folding Lathe Tool | S20Q SVQBR16 - DARMET | right | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: VB.T 1604..
- Holder approach angle: 117°30'
- Tool shank tempered to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S20Q SVQBR16 |
| Dmin | 27 mm |
| ød | 20 mm |
| h | 18 mm |
| L | 180 mm |
| s | 14 mm |
| θ | -8° |
| e | 35 mm |
| f | 6.9 mm |
| Insert | VB_T 1604__ |
DARMET internal turning tools - Technical information
Accessories and parts Spare parts:
| Mounting screw | Wrench |
|---|---|
| SSSM4x8 | WR15T |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.