Folding Lathe Tool | S32S-MDQNR-15 | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: M
- Type of clamped insert: DN..1504..
- Holder approach angle: 107°30'
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Marking | S32S MDQNR15 |
| Dmin | 40 mm |
| ød | 32 mm |
| h | 30 mm |
| L | 250 mm |
| s | 22 mm |
| θ | 17º |
| e | 40 mm |
| Plate |
DARMET Internal Turning Tools - Technical Information
Accessories and Spare Parts:
| Clamping Screw | Support Plate | Wrench | Clamping Clamp | Clamping Pin |
|---|---|---|---|---|
| SCM0625 | SHMD1504 | CPM2114 | CLM0617 |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.