Folding Lathe Tool | S32S-MWLNR-08 | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: M
- Type of clamped insert: WN..0804..
- Holder approach angle: 95°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S32S MWLNR08 |
| Dmin | 41 mm |
| ød | 32 mm |
| h | 30 mm |
| L | 250 mm |
| s | 22 mm |
| θ | 12º |
| e | 40 mm |
| Tile |
DARMET internal turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Support plate | Wrench | Clamping clamp | Clamping pin |
|---|---|---|---|---|
| SCM0625 | SHMW0804 | CPM1814 | CLM0617 |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.