Folding Lathe Tool | WTQNR-2020-K16 | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external turning
- Insert clamping system: W
- Type of clamped insert: TN.. 1604..
- Holder approach angle: 105°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and pin, support plate and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | WTQNR 2020K16 |
| a | 20 mm |
| b | 20 mm |
| L | 125 mm |
| h | 20 mm |
| s | 25 mm |
| e | 33 mm |
| Tile |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.