Folding lathe knife | SER-2525-M16 | for thread turning | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert ER16
- Tool shank heat treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Technical specifications:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | SER 2525M16 |
| a | 25 mm |
| b | 25 mm |
| l | 150 mm |
| h | 25 mm |
| s | 32 mm |
| Tile | ER16 |
DARMET thread turning tools - Technical information


Fast delivery






All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.