Folding lathe knife | SER-2525-M22 | for thread turning | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external threading
- Mounting socket with support insert
- Insert clamping system: S
- Type of mounted insert ER22
- Tool shank heat treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | SER 2525M22 |
| a | 25 mm |
| b | 25 mm |
| l | 150 mm |
| h | 25 mm |
| s | 32 mm |
| Insert | ER22 |
DARMET thread turning tools - Technical information


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.