Folding lathe tool | CTJNR 2020 K16 - DARMET | right | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external turning
- Used for roughing
- Insert clamping system: C, i.e. placing the cutting insert on the pressed-in support insert, then pressing it with a clamp from above
- Type of clamped insert: TN..1607..
- Holder approach angle: 93°
- Accessories used:
Operations:

Technical specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | CTJNR 2020 K16 |
| a | 20 mm |
| b | 20 mm |
| L | 125 mm |
| e | 27 mm |
| s | 25 mm |
| h | 20 mm |
| Tile |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.