Folding lathe tool | PSKNL-3232-P15 | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external turning
- Insert clamping system: P
- Type of clamped insert: SN..1506..
- Holder approach angle: 75°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw, support plate and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | PSKNL 3232P15 |
| a | 32 mm |
| b | 32 mm |
| L | 170 mm |
| h | 32 mm |
| s | 40 mm |
| e | 33 mm |
| Tile |
DARMET external turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Screw Clamping | Support Plate | Wrench | Angle Lever | Spring Sleeve |
|---|---|---|---|---|
| SSP0825 | SHPS1506 | WR03S | LVP5 | SPP5 |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.