Folding lathe tool | PSKNR 3232 P19 - KORLOY (1-06-001282) | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external turning
- Used for roughing
- Insert clamping system: P, i.e. placing the support and cutting insert with cylindrical holes on the pin and pressing them against the inner wall of the socket
- Type of clamped insert: SNMG1906.., SNMM1906..
- Holder clearance angle: 75°
- Accessories used:
Operations:

Technical specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | PSKNR 3232P19 |
| a | 32 mm |
| b | 32 mm |
| L | 170 mm |
| h | 32 mm |
| s | 40 mm |
| e | 41.5 mm |
| Plate |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.