Folding lathe tool | PTTNR 2525 M22 - DARMET | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external turning
- Used for roughing
- Insert clamping system: P, i.e. placing the support and cutting insert with cylindrical holes on the pin and pressing them against the inner wall of the socket
- Type of clamped insert: TNMG2204..
- Holder approach angle: 60°
- Used Accessories:
Operations:

Technical specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | PTTNR 2525M22 |
| a | 25 mm |
| b | 25 mm |
| L | 150 mm |
| e | 32 mm |
| s | 22 mm |
| h | 25 mm |
| Plate |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.