Folding lathe tool | S10K SDQCR07 - DARMET | left | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: DC..T 0702..
- Holder approach angle: 107°30'
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S10K SDQCR07 |
| Dmin | 13 mm |
| ød | 10 mm |
| h | 9 mm |
| L | 125 mm |
| s | 7 mm |
| θ | -8° |
| e | 20 mm |
| Tile | DC_T 0702__ |
DARMET internal turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Wrench |
|---|---|
| SSSM2.5x5 | WR08T |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.