Folding lathe tool | S12M SDQCR07 - DARMET | right | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: DC..T 0702..
- Holder approach angle: 107°30'
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Marking | S12M SDQCR07 |
| Dmin | 16 mm |
| ød | 12 mm |
| h | 11 mm |
| L | 150 mm |
| s | 9 mm |
| θ | -8° |
| e | 22 mm |
| Plate | DC_T 0702__ |
DARMET internal turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Key |
|---|---|
| SSSM2,5x5 | WR08T |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.