Folding lathe tool | S16Q SCLCR09 - DARMET | right | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: CC..T 09T3..
- Holder approach angle: 95°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S16Q SCLCR09 |
| Dmin | 20 mm |
| ød | 16 mm |
| h | 15 mm |
| L | 180 mm |
| s | 11 mm |
| θ | -12° |
| e | 32.5 mm |
| Tile | CC_T 09T3__ |
DARMET internal turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Wrench |
|---|---|
| SSSM4x8 | WR15T |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.