Folding lathe tool | S16Q SVZCR11 - DARMET | right | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: VC..T 1103..
- Holder approach angle: 93°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S16Q SVZCR11 |
| Dmin | 22 mm |
| ød | 16 mm |
| h | 15 mm |
| L | 180 mm |
| s | 11 mm |
| θ | -8° |
| e | 32.5 mm |
| f | 6.9 mm |
| Insert | VC_T 1103__ |
DARMET internal turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Key |
|---|---|
| SSSM2,5x5 | WR08T |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.