Folding lathe tool | S25T PWLNR08 - DARMET | right | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning
- Used for medium-precision
- Insert clamping system: P, i.e. placing a cutting insert with a cylindrical hole on the pin and pressing it against the inner wall of the socket
- Type of clamped insert: WN..0804.. (WNMG, WNMP)
- Holder approach angle: 95°
- Accessories used:
- Clamping screw: SSP0613
- Wrench: WR02,5S
- Angular lever: LVP4A
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S25T PWLNR08 |
| Dmin | 32 mm |
| d | 25 mm |
| L | 200 mm |
| s | 17 mm |
| Ө | -13° |
| e | 45 mm |
| h | 23 mm |
| Płytka | WN..0804.. |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.