Folding lathe tool | S32S PTFNR16 - DARMET | right | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning.
- Used for medium precision machining.
- Insert clamping system: P, i.e. placing the support and cutting insert with cylindrical holes on the pin and pressing them against the inner wall of the socket.
- Type of clamped insert: TN..1604.. (TNMG, TNGG, TNMP, TNUX).
- Holder entry angle: 90°.
- Accessories used:
Operations:

Technical specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | S32S PTFNR16 |
| Dmin | 44 mm |
| d | 32 mm |
| L | 250 mm |
| s | 22 mm |
| Ө | -10° |
| e | 50 mm |
| h | 30 mm |
| Płytka | TN..1604.. |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.