Impact dial gauge 0 - 10 / 0.01 mm - DARMET 512D-063
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- The internal construction of the sensor mainly stainless steel and copper, which helps prevent corrosion.
- Shockproof internal design provides excellent protection.
- It has a tolerance marker and indicator locking screw.
- The mandrel with a diameter of fi 8h6 allows the dial sensor to be mounted in magnetic tripods.
Specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Range | 0 - 10 mm |
| Grip diameter | ø8h6 mm |
| Accuracy | 0.01 mm |
| A | 43 mm |
| B | 17.5 mm |
| C | 8.2 mm |
| D | ø57 mm |
| Scale breakdown | 0 - 50 - 0 |
| Weight | 0.3 kg |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.