Indexable lathe tool holder | MDQNL-2020-K1504 | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external turning
- Insert clamping system: M
- Type of clamped insert: DN..1504..
- Holder approach angle: 107.5°
- Tool shank heat-treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw, support plate and key included
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | MDQNL 2020K1504 |
| a | 20 mm |
| b | 20 mm |
| L | 125 mm |
| h | 20 mm |
| s | 26 mm |
| e | 36 mm |
| Tile |
DARMET external turning tools - Technical information
Accessories and spare parts:
| Clamping screw | Support plate | Key | Mounting clamp | Mounting pin |
|---|---|---|---|---|
| SCM0625 | SHMD1504 | CPM2114 | CLM0617 |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.