Lathe knife | SEL-1616-H16 | for thread turning | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external turning
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: EL16
- Tool shank heat treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | SEL 1616H16 |
| a | 16 mm |
| b | 16 mm |
| l | 100 mm |
| h | 16 mm |
| s | 20 mm |
| Tile | EL16 |
DARMET thread turning tools - Technical information


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.