Lathe tool | MGEHR 2525-3 - DARMET | for grooving | external
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for external grooving and parting.
- Used for medium-precision machining.
- The clamping system is based on mounting the insert inside the extended socket and clamping it with an Allen key.
- Type of clamped insert: MGMN300-M.
- Accessories used:
- Clamping screw: SCMM6x20
- Wrench: WR05S
Operations:

Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | MGEHR 2525-3 |
| H | 25 mm |
| B | 25 mm |
| L | 150 mm |
| S | 23.8 mm |
| W | 3 mm |
| armax | 18 mm |
| Insert | MGMN300-M |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.