Lathe tool | MGIVR 2520-2 - DARMET | for grooving | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal grooving
- Used for medium precision machining
- The clamping system is based on mounting the insert inside the extended socket and clamping it with an Allen key
- Type of clamped insert: MGMN200-M
- Accessories used:
- Clamping screw: SCMM5x17
- Key: WR04S
Technical specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | MGIVR 2520-3 |
| Dmin | 32 mm |
| d | 20 mm |
| L | 125 mm |
| s | 14 mm |
| W | 2 mm |
| armax | 5 mm |
| Tile | MGMN200-M |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.