Lathe tool | SIL-0020-Q16 | for threading | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning with support insert
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: IL16
- Tool shank heat treated to 40 - 45HRC
- Includes: mounting screw, Torx key and Allen key
Specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | SIL 0020Q16 |
| d | 20 mm |
| L | 180 mm |
| Dmin | 25 mm |
| s | 14 mm |
| h | 19.5 mm |
| e | 40 mm |
| Insert | IL16 |
DARMET thread turning tools - Technical information


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.