Lathe tool | SIR-0025-R16 | for threading | internal
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning tool designed for internal turning with support insert
- Insert clamping system: S
- Type of clamped insert: IR16
- Tool shank heat treated to 40 - 45HRC
- Clamping screw and key included
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | SIR 0025R16 |
| d | 25 mm |
| L | 200 mm |
| Dmin | 30 mm |
| s | 16 mm |
| h | 24 mm |
| e | 45 mm |
| Insert | IR16 |
DARMET thread turning tools - Technical information


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.