Lever Diatest sensor | Tilt dial indicator horizontal 0 - 0.8 mm - DARMET 560-011
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- The lever-tilt dial sensor (diatest) allows measurement in both directions (+ , -).
- The measuring tip can be tilted vertically within ±115°.
- Equipped with a rotating outer ring for zeroing.
- Ability to mount the sensor in three positions: front, rear, top.
- Shank diameter of 4 or 8 mm.
Swiveling measuring tip:

Specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Range | 0 - 0.8 mm |
| Diameter of the fixing pin | ø8h6, ø4h6 mm |
| Accuracy | 0.01 mm |
| A | 25 mm |
| B | 17.3 mm |
| C | 16.4 mm |
| D | ø39.2 mm |
| E | 38.7 mm |
| F | 21 mm |
| Measuring ball diameter | ø2 mm |
| Scale breakdown | 0 - 40 -0 mm |
| Weight | 0.15 kg |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.