Milling insert LDMT 1504 MH PDTR - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Values and application:
- Insert made of cemented carbide DS2136, PVD coated (TiAlN coating).
- 90° milling.
- For milling slots, shoulders and face milling.
- Cutting direction: right.
Technical data:
| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | LDMT 1504 PDTR |
| l | 15 mm |
| s | 4.76 mm |
| P/r | 90° |
| D | 15° |
| Cutting direction | right |
| Corner angle | 90° |
| Insert inclination angle | 15° |
| Weight | 0.01 kg |


Fast delivery






All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.