Turning insert CCMT 120408 MH 5236 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning insert CCMT 120408 made of cemented carbide DS5236.
- For medium machining of steel, the positive insert uses a MH chipbreaker.
- Insert shape: rhombic 80°.
- The price is forone insert!!!
- The product is sold in replacement packaging!
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Marking | CCMT 120408 MH DS5236 |
| L | 12.9 mm |
| I.C | 12.7 mm |
| S | 4.76 mm |
| d | 5.56 mm |
| r | 0.8 mm |
| Plate inclination angle | 7° |
Cutting parameters:
| Material | Vc (m/min) | fz (mm-1) | ap (mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 320 (260 - 400) | 0.25 (0.1 - 0.5) | 2.0 (0.5 - 3.0) |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.