Turning insert CNMG 120408 MG DS5136 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Double-sided insertCNMG 120408made of cemented carbideDS5136.
- For medium machining of steel
- The negative insert uses an MG chipbreaker.
- The insert shape is rhombic 80°.
- The price is for one tile!!!
- The product is sold in a replacement packaging!
Technical specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | CNMG 120408 MG DS5136 |
| L | 12.9 mm |
| I.C | 12.7 mm |
| S | 4.76 mm |
| d | 5.16 mm |
| r | 0.8 mm |
| Insert angle | 0° |
Cutting parameters:
| Material | Vc (m/min) | fz (mm-1) | ap (mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 320 (280 - 440) | 0.3 (0.2 - 0.6) | 3.0 (1.0 - 4.0) |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.