Turning insert DCMT 11T304 MH DS5136 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- DCMT 11T304 turning insert made of cemented carbide DS5136.
- For medium machining of steel
- The positive insert uses an MH chipbreaker.
- The insert shape is rhombic 55°.
- The price is for one tile!!!
- The product is sold in a replacement packaging!
Technical specification:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | DCMT 11T304 MH DS5136 |
| L | 11.6 mm |
| I.C | 9.525 mm |
| S | 3.97 mm |
| d | 4.4 mm |
| r | 0.4 mm |
| Plate inclination angle | 7° |
Cutting parameters:
| Material | Vc (m/min) | fz (mm-1) | ap (mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 260 (160 - 440) | 0.3 (0.2 - 0.54) | 1.5 (0.8 - 4.0) |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.