Turning insert DNMG 110408 MG DS5236 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning insertDNMG 110408 made of cemented carbideDS5236.
- Formedium machining of steel
- The negative geometry insert uses an MG chipbreaker.
- Insert shape: rhombic 55°.
- The price is forone insert!!!
- The product is sold in replacement packaging!
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | DNMG 110408 MG DS5236 |
| L | 11.6 mm |
| I.C | 9,525 mm |
| S | 4.76 mm |
| d | 3.81 mm |
| r | 0.8 mm |
| Plate inclination angle | 0° |
Cutting parameters:
| Material | Vc (m/min) | fz (mm-1) | ap (mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 320 (280 - 440) | 0.3 (0.2 - 0.6) | 3.0 (1.0 - 5.0) |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.