Turning insert DNMG 150604 MG DS5136 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning insertDNMG 150604made of cemented carbideDS5136.
- For machining of steel, stainless steel and cast iron
- The negative geometry insert uses an MG chipbreaker.
- Insert shape: rhombic 55°.
- The price is for one insert!!!
- The product is sold in replacement packaging!
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | DNMG 150604 MG DS5136 |
| L | 15.5 mm |
| I.C | 12.7 mm |
| S | 6.35 mm |
| d | 5.16 mm |
| r | 0.4 mm |
| Plate inclination angle | 0° |
Cutting parameters:
| Material | Vc (m/min) | |
|---|---|---|
| P | steel | 100 - 145 |
| M | stainless steel | 75 - 125 |
| K | Cast iron | 145 - 205 |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.