Turning insert SNMG 120412 MG DS5136 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning insertSNMG 120412made of cemented carbide DS5136.
- For medium machining of steel
- The negative geometry insert uses a MG chipbreaker.
- The insert shape is square.
- The price is forone insert!!!
- The product is sold in replacement packaging!
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Designation | SNMG 120412 MG DS5136 |
| L | 12.7 mm |
| I.C | 12.7 mm |
| S | 4.76 mm |
| d | 5.16 mm |
| r | 1.2 mm |
| Insert angle | 0° |
Cutting data:
| Material | Vc (m/min) | fz (mm-1) | ap (mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 320 (280-440) | 0.3 (0.2-0.6) | 3.0 (1.0-5.0) |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.