Turning insert SNMG 120412 MG DS5236 - DARMET
Regular price:
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Information:
- Turning insertSNMG 120412 made of cemented carbideDS5236.
- Formedium machining of steel
- The negative geometry insert uses an MG chipbreaker.
- Square insert shape.
- Price is forone insert!!!
- The product is sold in replacement packaging!
Technical specifications:

| Parameter | Value |
|---|---|
| Marking | SNMG 120408 MG DS5236 |
| L | 12.7 mm |
| I.C | 12.7 mm |
| S | 4.76 mm |
| d | 5.16 mm |
| r | 1.2 mm |
| Plate inclination angle | 0° |
Cutting parameters:
| Material | Vc (m/min) | fz (mm-1) | ap (mm) | |
|---|---|---|---|---|
| P | steel | 320 (280-440) | 0.3 (0.2-0.6) | 3.0 (1.0-4.0) |
SNMG1204 insert fits lathe cutters:
| MSBNR/L | 2020K12 |
| MSBNR/L | 2525M12 |
| MSBNR/L | 3225P12 |
| MSRNR/L | 2020K12 |
| MSRNR/L | 2525M12 |
| MSRNR/L | 3225P12 |
| MSKNR/L | 2020K12 |
| MSKNR/L | 2525M12 |
| MSKNR/L | 3225P12 |
| MSDNN | 2020K12 |
| MSDNN | 2525M12 |
| MSDNN | 3225P12 |
| MSSNR/L | 2020K12 |
| MSSNR/L | 2525M12 |
| MSSNR/L | 3225P12 |
| MSSNR/L | 3232P12 |
| PSBNR/L | 2020K12 |
| PSBNR/L | 2525M12 |
| PSBNR/L | 3225P12 |
| PSBNR/L | 3232P12 |
| PSDNN | 2020K12 |
| PSDNN | 2525M12 |
| PSDNN | 3232P12 |
| PSKNR/L | 2020K12 |
| PSKNR/L | 2525M12 |
| PSKNR/L | 3232P12 |
| PSSNR/L | 2020K12 |
| PSSNR/L | 2525M12 |
| PSSNR/L | 3232P12 |
| DSBNR/L | 2020K15 |
| DSBNR/L | 2525M15 |
| DSBNR/L | 3232P15 |
| DSDNN | 2020K12 |
| DSDNN | 2525M12 |
| DSDNN | 3232P12 |
| DSSNR/L | 2020K12 |
| DSSNR/L | 2525M12 |
| DSSNR/L | 3232P12 |
| DSKNR/L | 2020K12 |
| DSKNR/L | 2525M12 |
| DSKNR/L | 3232P12 |
| MSKNR/L | S20Q |
| MSKNR/L | S25R |
| MSKNR/L | S32S |
| MSKNR/L | S40T |
| PSKNR/L | S25R |
| PSKNR/L | S32S |
| PSKNR/L | S40T |


Fast delivery





All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.